postheadericon Prostym językiem o sądownictwie, czyli Sędzia Sądu Okręgowego Gwidon Jaworski w Norwidzie

5 czerwca 2012 roku gościem Norwidowskiego Klubu Myśli Społeczno - Politycznej był Sędzia Sądu Okręgowego Pan Gwidon Jaworski, przewodniczący XXI Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Katowicach, absolwent III LO w Będzinie.

Sędzia przedstawił zagadnienia dotyczące struktury sądownictwa , drogi do zawodu sędziego i specyfiki tej profesji, tym samym włączając się w edukację prawniczą i obywatelską uczniów Norwida.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu pytała Prelegenta, czy sędzia to zawód jak wiele innych czy "misja" albo "służba".

Uczniowie byli ciekawi doświadczeń zawodowych naszego Gościa i chcieli wiedzieć, co w praktyce, orzekaniu w sprawach karnych jest najtrudniejsze i co w ogóle w pracy sędziego stanowi największy problem.

Młodzi ludzie zamierzający studiować prawo i wiążący swą przyszłość z tym kierunkiem usłyszeli wiele praktycznych wskazówek, tak istotnych u progu kształcenia prawniczego.

 

 

Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość oraz wspomnienia z czasu spędzonego  w murach naszej szkoły. Uczniowie wychodzili z auli z uśmiechem na twarzy, chwaląc wystąpienie Pana Sędziego za błyskotliwość i dowcip, cięty język i wiele interesujących przykładów z życia.

 

- Potrafił mówić prostym językiem o sądownictwie - to jedna z opinii po spotkaniu.

- To świetnie, że ktoś, kto teraz opowiada o swojej karierze, siedział w tych samych ławkach i uczył się w tych samych murach. To zachęciło mnie do studiowania prawa - komentuje Sandra. - To spotkanie wyzwoliło wiele pozytywnej energii...

Elżbieta Kaszyńska

opiekun Norwidowskiego Klubu

Myśli Społeczno-Politycznej